Poradniki

Jak dobrać odpowiednie wiertła do pracy?

57H005Dla efektywnej pracy z wiertarką konieczny jest wybór odpowiedniego wiertła. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, warto jest zapoznać się podstawową klasyfikacją wierteł. Możemy je różnicować ze względu na jego budowę oraz przeznaczenie.

W zależności od przeznaczenia rozróżniamy następujące rodzaje wierteł:

Beton (kamień , cegła , płytki ceramiczne) Konstrukcja wiertła: Wiertło kręte, koronowe, wyróżnia się charakterystycznym szczegółem w postaci węglika spiekanego czyli inaczej tak zwanej widii. Widia jest najtwardszym materiałem w konstrukcji wiertła. Wiertła do betonu dzielą się w zależności  od rodzaju mocowania np. SDS plusSDS MAX, cylindryczne (z uchwytem walcowym).

SDS plus

57H400

SDS MAX

57H504

Cylindryczne

57H314

 

Metal (stal hartowana, metale kolorowe np. aluminium, miedz, mosiądz) Konstrukcja wiertła: Wiertło kręte zakończone ostrymi krawędziami mającymi na celu skrawanie w wierconym materiale. Najbardziej popularnymi wiertłami do metalu są :  wiertła kobaltowe oznaczone symbolami  HSS-CO -  są to tańsze wiertła o niższym współczynniku zużycia oraz tytanowe HSS-TIN - twardsze, wytrzymalsze wyróżniają  się złotym kolorem.

HSS-CO

57H005

HSS-TIN  

57H105

 

Drewno (tworzywa sztuczne) Konstrukcja wiertła: Najpopularniejszym wiertłem jest wiertło kręte.  Wyróżnia  się gęstszą spiralą służącą do odprowadzania wiórów oraz ostrym szpikulcem pilotującym, dzięki któremu możliwe jest precyzyjne umieszczenie wiertła w punkcie wiercenia. Zapobiega to przesuwaniu się narzędzia podczas pracy oraz zapewnia czystą krawędź wykonanego otworu. Spośród pozostałych  wierteł przeznaczonych do obróbki  drewna wyróżnia się : Wiertła spiralne - bardziej specjalistyczne przeznaczone do wiercenia głębokich otworów. Płaskie inaczej piórowe lub łopatkowe - ich główna zaletą jest możliwość wykonywania otworów o większych średnicach. Wiertła do konfirmantów - jest to połączenie wiertła umieszczonego w specjalnym uchwycie, który podczas wiercenia poszerza otwór  prowadzący. W efekcie otrzymujemy otwór o kształcie pozwalającym na wkręcenie śruby konfirmatowej.

Wiertło kręte

57H271_ZG1

Wiertło spiralne

57H352_ZG1

Wiertło płaskie

57H212

Wiertło do konfirmantów

60H896

Do wykonywania otworów w drewnie można posłużyć się również otwornicą . Jest to połączenie wiertła z piłą, gdzie wiertło pełni funkcje pilotującą,  a otaczający je specjalny brzeszczot wycina otwór o przekroju koła. Pozwalają one na wycinanie otworów przelotowych o średnicach od 28-75 mmØ w elementach nie przekraczającej głębokości 30 mm. Przydatna jest do wycinania otworów pod np. puszki elektryczne, kontakty, rury hydrauliczne. Frezy natomiast jest to przydatne narzędzie dzięki któremu można szybko wykonać fazę na otworze tak, aby wkręcony wkręt nie wystawiał ponad powierzchnię elementu .

Otwornica 57H957

Frez

57H246_IN2
Przeczytaj też

Klucz dynamometryczny – kiedy się przydaje i jak go używać prawidłowo?

Klucz dynamometryczny to narzędzie, które przydaje się wszędzie tam, gdzie trzeba dokręcić śrubę z odpowiednim momentem, czyli używając...

Przezwajanie silników elektrycznych – na czym polega i jakie są jego zalety?

Od wielu lat istnieje pogląd, że przezwajanie silników elektrycznych prowadzi do utraty wydajności urządzenia. Z udokumentowanych praktyk wy...

Kosiarka elektryczna i spalinowa - jak przygotować do zbliżającego się sezonu?

Kosiarka to jedno z najważniejszych narzędzi, które musi posiadać właściciel przydomowego ogrodu. Aby pracowała wydajnie i cieszyła się ...

Copyright © GTX Service